Turkey: THE CRIMINALIZATION OF TURKISH LAWYERS

July 13, 2017

logo-complete

l’AED entend dénoncer la criminalisation des défenseurs des droits de l’homme en Turquie et en particulier la mise en cause personnelle de notre confrère Selçuk KOZAĞAÇLI, visant à déstabiliser la défense et à l’empêcher de mener à bien la défense des droits fondamentaux de ses clients Nuriye Gulmen and Semih Özakça.

L’AED en appelle à la vigilance de toutes les organisations d’avocats en Europe, pour s’assurer que notre confrère CK pourra mener sa mission d’avocat à bien, librement et sans intimidations de quelque nature que se soit.

The AED intends to denounce the criminalization of human rights defenders in Turkey and in particular the personal intimidation of our colleague Selçuk KOZAĞAÇLI, aimed at destabilizing the defense and preventing it from successfully defending the fundamental rights of his clients Nuriye Gulmen and Semih Özakça.

The AED calls for the vigilance of all lawyers’ organizations in Europe to ensure that our colleague Selçuk KOZAĞAÇLI will be able to carry out his duty as a lawyer, freely and without intimidation of any kind whatsoever.

http://www.aeud.org/2017/07/the-criminalization-of-turkish-lawyers/#.WWeSNFfHL_s.facebook

http://www.eldh.eu/publications/publication/the-press-should-respect-the-law-and-the-international-principles-of-conduct-of-journalists-by-the-international-federation-of-journalists-276/

Image may contain: one or more people and people standing

SELÇUK KOZAĞAÇLI’NIN HEDEF GÖSTERİLMESİ HAKKINDA AÇIKLAMAMIZDIR:
NURİYE ve SEMİH’in BİNLERCE AVUKATI VAR
Bugün Star Gazetesi ve Sabah Gazetesi’nde eş zamanlı bir biçimde servis edilen haberler göstermiştir ki; (KHK zorbalığı ile kapatılan derneğimiz Genel Başkanı) Av. Selçuk Kozağaçlı’nın tutuklanmasına yönelik bir planın hayata geçirilmesi için düğmeye basılmıştır. Yine haber içeriğinden anlaşılmaktadır ki, bütün bu ucube yollara başvurulmasının gerisinde, Selçuk Kozağaçlı’nın Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatlığını yürütüyor olması yatmaktadır. Öncelikle, bu tür tehditlerle, kriminalize etme çabaları ile daha önce de karşılaştığımızı belirtir, zerre kadar kaygı duymadığımızı belirtmek isteriz. Aksine bugün Selçuk Kozağaçlı şahsında cisimleşmiş avukatlık pratiğimizin, üzerine bu derece pespaye kalem oynatılacak denli korku yaratması karşısında kıvanç duyduğumuz da bilinsin isteriz. Bununla birlikte, olası bir hukuksuz tutuklama yaşanmadan önce, bazı önemli hususlara ilişkin yanıtı aslında zaten belli iki temel soruyu kamuoyu ile paylaşmayı bir borç biliriz:
1- Haber, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına atıf yapmaktadır. Tarafımızca ilgili başvuru 28.06.2017 tarihinde yapılmış olup, süreç tüm etkinliği ile devam etmektedir. Bizlerin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin belirlemiş olduğu usul hukuku gereği sessizliğini koruyup, her türlü hukuki yorum ve değerlendirmeyi kamuoyu karşısında yapmaktan kaçındığımız bir dönemde, ilgili gazeteciye, gerek AİHM ara kararları, gerekse Türkiye’nin savunmasından doğrudan pasajları gazetesine taşıyacak bilgileri kim servis etmiştir?
2- Selçuk Kozağaçlı ve diğer ÇHD’li avukatlar Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın KHK zorbalığı karşısında direnişe geçtikleri ilk günden bu yana, henüz açlık grevi dahi başlamadan, avukatlıklarını yürütmektedir. Üstelik bu avukatlık, salt bir destekçilik düzeyinde değil ama doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Noterliğince düzenlenmiş bir vekalet ilişkisine dayanmaktadır. Doğaldır ki, Derneğimiz’in geleneği olduğu üzere, hukuki tüm başvurular ile birlikte, müvekkillerimiz en başından bu yana bir gün dahi eylem alanında yalnız bırakılmamıştır. Peki Selçuk Kozağaçlı’nın hedef gösterilmesi için, özellikle 13.07.2017 tarihinin seçilmesinin gerisinde hangi nedenler yatmaktadır? Neden dün değil, bir ay önce değil ama bugün? Bu zamana kadar sistematikleştirilen hak ihlallerinin tespitine sadece bir durak kaldığı için mi? Yoksa akıl bulandırmak için mi?
Bu soruların yanıtı, tarafımızca çok iyi bilinmektedir. Hukukun yerlerde süründüğü bir ülkede avukatlık mesleğini sürdürmeye çalışan kişiler olarak, bu sorulara burada yanıt vermek, AİHM sürecini anlatmayı gerektireceğinden şuan için soruları sadece ortaya atmak ile sınırlı kalıyoruz. Zira bugün bitmemiş bir hukuk sürecinden söz etmek, bir hukuksuzluk haline gelecek olup, bizi hedef gösterenlerle, bu anlamda aynılaşmamakta sonuna kadar kararlıyız. Ancak yarın herşeyi, tüm belgeleri ile ortaya koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
Buradan, Selçuk Kozağaçlı’yı krimanize ederek, tutuklama planları yapanlara da sesleniyoruz. Niyetiniz; Nuriye ve Semih’i avukatsız bırakmazsa, boşa kürek çekiyorsunuz. Nuriye ve Semih’in binlerce avukatı var. Kısacası, amacınızın boşa çıkacağını biz şimdiden söyleyelim, gerisi sizin kendi takdiriniz olsun.
Saygılarımızla;
KHK Zorbalığı ile resmen kapatılan ama sesi kısılamayan
Çağdaş Hukukçular Derneği

(Çağdaş Hukukçular Facebook)

Image may contain: text

(Özgürlükçü Hukukçular Platformu Facebook)

http://ildubbio.news/ildubbio/2017/07/15/repressione-avvocati-turchia/ (ITALIANO)

http://www.abcgazetesi.com/kozagaclinin-tutuklanmasi-icin-talimat-geldi-58725h.htm (TURKCE)

Advertisements

Tagged: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: