Turkey: Day of the Endangered Lawyer (Istanbul)

13/01/19

No photo description available.

24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü, Avrupa Demokrat Avukatlar Birliği (AED) ve Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi İçin Avrupalı Avukatlar Birliği (ELDH) ile Avrupa Barosu İnsan Hakları Enstitüsü (İDHAE) tarafından avukatların meslek yaşamlarında karşılaştıkları baskı ve tehlikelere dikkat çekmek amacıyla organize edilen bir gündür.

Bu yıl Türkiye’de avukatlık yapan avukatlara ithaf edilmiştir.

Mesleki faaliyetleri nedeniyle tutuklanan ve mesleki faaliyetleri nedeniyle ceza alan meslektaşlarımıza destek olmak için 24 Ocak’ta İstanbul Barosu önünde hem açıklama yapılacak olup hem de yargının kurucu unsuru olan savunma makamının haklı mücadelesinin devam edeceği kamuoyu İle paylaşılacaktır.

(Facebook, 13/01/19)

Selçuk Kozağaçlı’dan selam var herkese…

24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü ve bu günün Türkiye’ye ithaf edilmesi nedeniyle baro başkanımız Mehmet Durakoğlu tarafından bütün barolara baro başkanları toplantısında yapılan çağrıyı,meslektaşlarının o gün için ve sonrasında planladıkları eylemleri ilettim dün.

“Yalnız değilsiniz ve bu içi boş bir slogan değildir, asla yalnız kalmayacaksınız ve bu bir şarkı sözü değildir.Biz sizin sesiniz olmaya devam edeceğiz ne olursa olsun.” dedim kısaca…

Kendisi ya da tutuklu arkadaşları için değil, avukatlık mesleğinin onuru ve geleceği için endişeli Selçuk…Daha onlarca yıl avukatlık yapacak genç meslektaşlarımız için endişeli, bizler için ve bizlere de yönelebilecek saldırılar için endişeli. Onun ve diğer arkadaşlarımızın derdi kendileri olmadığı için tutsaklar ya zaten. “Biz işimize bakalım,gerisinden bize ne ” demedikleri için…

Şimdi sıra bizde, onlar için mücadele etme sırası biz meslektaşlarında…Tıpkı onların bu ülkenin her yerindeki haksızlıklar ve hukuksuzluklar karşısında yiğitçe durduğu gibi, biz de onlara siper olacağız.

(Facebook, 14/01/19)

N.B.: On January 24, 2019 a protest will be held in front of the Istanbul Bar to support lawyers who have been arrested and to show solidarity with them.

basic-report_turkey2019

https://eldh.eu/en/2018/11/22/day-of-the-endangered-lawyer-2019/

Updated Report: Incarceration of Turkish Lawyers | Unjust Arrests and Convictions (2016-2018)

#DayoftheEndangeredLawyer

 

Image may contain: 28 people, people smiling

Tagged: , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: