Turkey: Savunmasını beğenmediği avukata ‘Akıl hastanesine yatırılması’ kararı veren mahkeme heyeti hakkındaki reddi hâkim talebi kabul edildi

08/01/19

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin savunmasını beğenmediği avukat Muhittin Köylüoğlu hakkında verdiği “Zorla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılması” kararı üst mahkeme tarafından bozuldu. Köylüoğlu’nun reddi hâkim talebi de kabul edildi.

İstanbul Adliyesi girişinde arama yapmak isteyen özel güvenlik görevlileriyle tartıştığı için avukat Muhittin Köylüoğlu hakkında “Hakaret” ve “Özel güvenlik görevlilerine mukavemet” suçlamasıyla dava açıldı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada savunma yapan Köylüoğlu, “Yargılanmamın esas nedeni benim mesleki anlayışım. Hâkim ve savcıların odaları arandı. Ketıllarına el konuldu. Hâkim kararı olmadan arama ve el koyma kararına tek bir hâkim tepki vermedi. Kendi mesleki onurlarını korumadılar” diye konuştu. Mahkeme heyeti, savunması kesilen ve duruşma salonundan atılan Köylüoğlu’nun “Meslektaşlarını aşağılayarak kendi mesleki konumunu ve rüçhaniyetini ortaya koymaya çalıştığını bu yaklaşımın sağlıklı bir ruh halini yansıtmadığını” öne sürdü. “Avukatlık hakları konusunda takıntı seviyesinde hassasiyet” gösterdiği iddia edilen Köylüoğlu’nun savunmasında “paranoid ve şizofreni rahatsızlığını çağrıştıran durumlar olduğu” öne sürülerek “Zorla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılmasına” karar verildi.

http://m.t24.com.tr/haber/savunmasini-begenmedigi-avukata-akil-hastanesine-yatirilmasi-karari-veren-mahkeme-heyeti-hakkindaki-reddi-hakim-talebi-kabul-edildi,793978?fbclid=IwAR16EgSejdqk-fCJgnEErk3Ou_nClI07NDPs5gTkwJP7RQ7RqsVfWbdH9hQ

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1194332/Savunmasini_begenmedikleri_avukata_akil_hastanesi_cezasi.html

https://www.artigercek.com/haberler/akil-hastanesine-yatirilsin-diyen-mahkeme-heyetine-davadan-el-cektirildi

https://stockholmcf.org/turkey-ranks-110th-among-160-countries-in-the-economists-democracy-index/?fbclid=IwAR2vVByfRb8fwGrQjy5Gb0rR1QEf_tONMIpTDHsW6G9YFt8d_4FO7po_hfI (ENGLISH)

#DayoftheEndangeredLawyer

La 2ème chambre du tribunal d’İstanbul ordonne l’hospitalisation pour « toubles mentaux » de l’avocat Muhittin Köylüoğlu auquel elle reproche sa « sensibilité obsessionnelle quant aux droits liés à l’exercice de la profession d’avocat »

(L’Observatoire des Avocats Facebook, 09/01/19)

N.B.: The Second Chamber of the Istanbul Court ordered the involuntary hospitalization of lawyer Muhittin Köylüoğlu due to his “mental problems” resulting from his “obsessional sensitivity concerning his rights to practise the profession of lawyer”.

Image may contain: 6 people, people smiling, people standing

Image may contain: 28 people, people smiling

Tagged: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: