Turkey: Avukatlara bilgi vermeyen İstanbul Emniyeti, gözaltında işkence gören iki kişiyle ilgili AKP medyasına ‘bilgi’ verdi!

21/12/18

İstanbul Emniyeti, 16 Aralık günü Ataşehir’den işkenceyle gözaltına alınan iki kişinin avukatına bilgi vermezken gizlilik kararı olduğu iddia edilen dosyayla ilgili havuz medyasına bilgi verdi

16 Aralık günü, İstanbul Ataşehir’de sokak ortasında darp edilerek gözaltına alınan Birgül Mızrak ve Göksel Dillibal’ın ne ile suçlandığı halen bilinmezken, savcılık avukatlara vermediği bilgiyi havuz medyasına verdi. Dosyada gizlilik kararı olduğunu belirten avukatlar, Mızrak ve Dillibal’a İstanbul Emniyeti’nde işkence yapıldığını duyurmuşlardı.

İstanbul Emniyeti’nin basına gönderdiği fotoğraflarda da darp edildikleri belli olan Dillibal ile Mızrak, 4 günlük gözaltı sürelerinin sonunda, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürülerek, ek gözaltı süresi için savcılık karşısına çıkartıldılar. Burada da avukatlarıyla görüşmeleri engellenen iki kişinin sağlık durumu tam olarak bilinmiyor.

Dosyada gizlilik kararı

Avukatların, sorgu sırasında içeride olması gerekirken, hâkim sorgusu sırasında salonda bulunan TEM polisleri tarafından darp edilerek salondan çıkartılmaları ve Mızrak ile Dillibal’ın ek gözaltı süresi verilerek İstanbul Emniyeti’ne götürülmeleri ailelerinde endişe yarattı.

Dosyada gizlilik kararı olduğunu belirten avukatlar, gizlilik kararı olsa bile görmeleri ve örnek almaları gereken, gözaltı kararı, doktor raporları, bilirkişi raporları gibi almalarında sorun olmayan evrakların dahi kendilerine verilmediğini belirttiler.

https://gazeteyolculuk.net/avukatlara-bilgi-vermeyen-istanbul-emniyeti-gozaltinda-iskence-goren-iki-kisiyle-ilgili-akp-medyasina-bilgi-verdi

http://www.etha4.com/Haberler/birgul-mizrak-ve-goksel-dilibalin-gozalti-suresi-uzatildi/9/7972

https://www.gazetefersude.com/istanbul-emniyeti-iskence-gorenlerin-avukatina-verilmeyen-bilgiyi-havuz-medyasina-verdi-36517.html

https://www.gazetepatika8.com/ehp-insanlik-sucu-karsisinda-kamuoyunu-duyarli-olmaya-cagiriyoruz-28091.html

N.B.: Lawyers Birgül Mızrak and Göksel Dillibal were arrested on December 16, 2018 and tortured while in police custody.

#DayoftheEndangeredLawyer

Image may contain: 6 people, people smiling, people standing

Tagged: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: