Turkey: Kürtçe savunma yargıya siyaset bulaştırmakmış!

20/04/17

Kürtçe savunma yargıya siyaset bulaştırmakmış!

ÖHD üyesi avukatlar ve TUAD üyelerinin yargılandığı davada savcı Kürtçe savunma yapmayı ‘yargıya siyaset bulaştırmak’ olarak değerlendirdi.

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar ile Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUAD) üye ve yöneticilerinin “Örgüt yöneticiliği ve üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması görüldü. Duruşmada CMK 202’inci maddeyle güvence altına alınan anadilde savunma hakkını kullanan sanık Adem Çalışcı’yı, “yargıya siyaset bulaştırmakla” itham eden duruşma savcısı Mehmet Salih Sol kendisini “en adil yargı mensubu” ilan etti.

ÖHD’li avukatlar Ramazan Demir, Ayşe Acinikli, Hüseyin Boğatekin, Şefik Çelik, Adem Çalışcı, Ayşe Gösterişlioğlu, Tamer Doğan, İrfan Arasan, Raziye Turgut, Sinan Zincir ve Mustafa Rüzgar’ın “PKK’nin cezaevi yapılanmasının kurye avukatları” olmakla ve “avukatlık görevini icra etmenin avantajlarını kullanarak cezaevlerine aktarım, iletişim faaliyetlerini gerçekleştirmekle” suçlandıkları davanın duruşması İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada sanık olarak yargılanan avukatlardan Ramazan Demir, Sinan Zincir, Ayşe Gösterişlioğlu, Tamer Doğan, Adem Çalışcı, ile TUAD üye ve yöneticileri hazır bulundu. İngiltere, Fransa, Hollanda, Almanya ve İtalya Barolarından gelen temsilcilerinin de izlediği duruşmaya çok sayıda avukat katıldı.

https://www.evrensel.net/haber/316614/kurtce-savunma-yargiya-siyaset-bulastirmakmis

Tagged:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: