Turkey: ‘KCK avukatlar’ davasında kilit dosyalara ret

09/03/17

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının yargılandığı davada, önceki duruşmalarda heyet başkanlığı yapan tutuklu hakim Mehmet Ekinci hakkında istenilen ek dosyalar ile “Gülen Cemaati Çatı İddianamesi”nin getirtilmesi talepleri reddedildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 46 avukatının yargılandığı KCK avukatlar davasının 7’nci duruşması, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, sanık olarak yargılanan 5 avukat katılırken, çok sayıda avukat meslektaşlarını savunmak için duruşma salonunda hazır bulundu.

Fransa, Hollanda, Almanya ve İtalya barolarından avukatlar da duruşmayı izledi.

Duruşma, bir önceki celsede istenen belgelerin okunmasıyla başladı. Önceki celsede, Gülen cemaati soruşturmasından tutuklu bulunan hakim Mehmet Ekinci hakkında yazılan müzakereye verilen cevapta, hakkında toplam 4 soruşturmaya ilişkin bilgilerin gönderildiği görüldü.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Ardından avukatların savunmalarına geçildi. Avukatlar, savunmalarında önceki celsedeki taleplerini yineledi. Ardından iddia makamı, mahkeme heyetine sunduğu mütalaasında 2010/521 sayılı dosyanın CMK 250. Maddesi ile ilgili bölümlerin sonuçlarının Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sorulmasını istedi.

Daha sonra duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzakere yazılarak 2010/521 sayılı dosyanın şüphelilerinin kim olduğu, soruşturma sonucunda dava açılıp açılmadığı, açılmış ise kimler hakkında hangi mahkemeye dava açıldığı, 2010/521 sayılı soruşturma dosyasından dava dosyası olan iddianamenin 2011/2196 soruşturma nolu dosyası ile tefrik edilip edilmediğinin sorulmasına karar verdi.

http://dihaber.org/TUM-HABERLER/content/view/12240

http://dihaber.net/TUM-HABERLER/content/view/12190 (“* PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 46 avukatının yargılandığı KCK avukatlar davasının duruşması, İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.00)”  The  trial of 46 lawyers for KCK took place this morning.  Lawyers from France, Holland, Germany and Italy are observing the trial.)

“Only today 55 lawyers were on trial as defendant (46_Istanbul, 9_Sincan) Only today 3 lawyers were taken into custody. ” ()

Tagged:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: